پایتون

معرفی محیط های توسعه (IDE) برای پایتون

97/02/03

همانطور که می دانیم محیط توسعه‌ی (Integrated Development Environments) مورد علاقه ما در پایتون و یا هر زبان دیگری، محیط کد نویسی ما را تبدیل به محیطی بی نظیر در هنگام نگارش و تکمیل کد کرده و کمک شایانی برای برطرف کردن خطا و ساخت برنامه مورد نظر ما می کند.

با انتخاب یک محیط توسعه مناسب برای پایتون به راحتی می توانید محیط کاری مورد نظر خود را پیکربندی کنید. شما مطمئنا می توانید از هر IDE که مطلوبتان هست استفاده کنید؛ اما شناخت بهترین IDE، کارتان را بسیار ساده می کند. زیرا باعث کاهش اشتباهات شما شده و زمان صرفه جویی در تایپ کردن، اجرا و برطرف کردن خطای کد را کاهش می دهد.

ما در ادامه به معرفی دو IDE مناسب و دو ویرایشگر کد محبوب برای زبان پایتون می‌پردازیم.

 

۱ ) محیط توسعه PyCharm

محیط توسعه Pycharm موجب صرفه جویی در وقت شما می شود. این محیط به شما کمک می‌کند تا تنها بر روی موارد بزرگ تر و پر اهمیت تر برنامه‌ی خود تمرکز کنید. شما می توانید به منظور تکمیل کد هوشمند، چک کردن خطا در هنگام اجرای کد و رفع سریع خطاها، پیمایش آسان در فایل های پروژه و سایر موارد کاربردی دیگر از Pycharm استفاده کنید. PyCharm توسط برنامه نویسان، برای برنامه نویسان (by developers for developers) طراحی شده است تا تمامی ابزارهایی را که برای توسعه پایتون در ساخت برنامه نیاز دارند در اختیار داشته باشند.

چرا باید از PyCharm استفاده کنیم؟

 • شما ترمینال، هزاران افزونه‌ی آماده و سیستم کنترل نسخه را در محیط توسعه در اختیار دارید.
 • استانداردهای کدنویسی را به شما پیشنهاد می‌دهد. (PEP-8)
 • پشتیبانی از تعداد بسیار زیادی از کتابخانه های پایتون.
 • ادغام آسان با virtualenv و Docker. این محیط توسعه همچنین به آسانی با Git یکپارچه می شود.

 

۲) محیط توسعه Pydev

Pydev یک محیط توسعه پایتون برای Eclipse است. این IDE متن باز است که ممکن است برای توسعه پایتون، Jython و IronPython استفاده شود. از ویژگی‌های این IDE می‌توان به تکمیل خودکار کد، type hinting ، تجزیه و تحلیل کد، بازسازی کد (refactoring)، اشکال زدایی، پیدا کردن ارجاع در برطرف کردن خطا، رمزگذاری ها، بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

چرا باید از Pydev استفاده کنیم؟

 • هنوز هم می تواند در رم نوتبوک قدیمی شما قرار بگیرد.
 • شما می توانید آن را به عنوان یک افزونه برای Eclipse نصب کنید.
 • ادغام pyunit، pep8، pylint و غیره که به بهبود کیفیت کد شما کمک می کند.
 • یک محیط توسعه بسیار ساده و متاسب برای پایتون است. به خصوص اگر شما قبلا در eclipse کد جاوا نوشته‌اید.

 

۳) Visual Studio Code

نرم افزار visual studio Code، یک ویرایشگر کد با حمایت مایکروسافت است. VSCode همه ویژگی های خوبی که یک برنامه نویس لازم دارد را فراهم کرده است. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به ساختار نوشتاری کد و برجسته سازی خطا و تفسیر خودکار آن اشاره کرد.

چرا باید از VSCode استفاده کنیم؟

 • تکمیل هوشمند بر اساس انواع متغیرها و ماژول های وارد شده را فراهم می کند.
 • شما به راحتی می توانید در این محیط توسعه با افزودن زبان های جدید، تم ها، برطرف کننده های خطا (debuggers) و سایر موارد محیط خود را ارتقا دهید.
 • برنامه های اضافه شده و پلاگین ها در فرایندهای جداگانه اجرا می شوند؛ بنابراین مراقب باشید که این پلاگین ها  سرعت ویرایشگر شما را کم نکند.

 

۴) Atom

طراحی شده توسط GitHub، محیطی با قدرت ایده آل و سهولت در نصب بسته های جدید، Atom را به محیط توسعه‌ای مناسب برای بسیاری از افراد تبدیل کرده است. Atom یک ویرایشگر متن باز محبوب است که بسیاری از برنامه نویسان به دلیل وجود افزونه‌های بیشمار موجود برای آن، از این محیط استفاده می‌کنند.

اگر شما نیاز به یک محیط توسعه کامل وجامع در پایتون نیاز دارید، پس باید میان PyCharm یا PyDev یکی را انتخاب کنید. محیط توسعه PyCharm دارای مجوز تجاری هست و برای استفاده‌ی آن باید به خرید در سایت مورد نظر اقدام کنید. اگر شما یک توسعه دهنده متن باز هستید (PyDev (Eclipse یک محیط توسعه رایگان می باشد که می‌تواند گزینه پیش روی شما باشد. محیط‌های کدنویسی و ویرایشگر‌های بسیار زیاد دیگری مانند sublime، Vim، Spyder و … نیز وجود دارد که شما بسته به نیاز خود می‌توانید با کمی جست و جو با قابلیت‌های آن‌ها آشنا شوید.

ارسال ایمیل با استفاده از پایتون

معین باباپور

مدیریت پایگاه داده PostgreSQL با پایتون

نوید ابوالقاسم‌زاده

دانلود فایل با پایتون

نوید ابوالقاسم‌زاده